V dnešním článku se budeme věnovat zatravňovací dlažbě. Víte, kde zatravňovací dlažbu použít? Kam všude je vhodná? Jaké druhy zatravňovací dlažby jsou a jaké má výhody? Přečtěte si celý náš článek a dozvíte se základní informace o zatravňovací dlažbě.
Se zatravňovací dlažbou se jistě již setkal každý z nás. Můžete ji vidět všude kolem sebe, jak na parkovištích, tak i na všech zpevněných plochách. Jde o zcela jednoduché a elegantní řešení, pokud potřebujete zpevnit povrch na zahradě, protože tráva dlažbou prorůstá a pohledový, tak není jen beton.
Zatravňovací dlažba je vhodná i na místa, kde plánujete drenáž, protože povrch není uzavřený a voda se tak může volně vsakovat do země. Dlažba může úplně zarůst trávou, a pak působí zcela nenápadně. V případě, že se po dlažbě bude pohybovat osoba s omezenou schopností pohybu, pak je třeba se mít na pozoru. Stejně tak musí být opatrné i dámy na vysokých podpatcích.
Jaké jsou druhy zatravňovací dlažby? Plastové a betonové.
Plastová zatravňovací dlažba je vyráběna z plastového recyklátu nebo materiálu WPC. Oba materiály odolávají UV záření, tvarovým změnám vlivem teploty, a jsou ekologicky nezávadné. Hodí se pro zpevnění podloží jako jsou například hřiště, příjezdové cesty, mírné svahy, anebo parkovací stání. Po určitém čase vám platová zatravňovací dlažba může zarůst úplně a budete tak mít naprosto zpevněný zatravněný povrch, který nepoznáte ani při sekání trávy. Plastová zatravňovací dlažba umožňuje mnohem větší zatravnění v porovnání s betonovými tvárnicemi. Díky její hmotnosti je montáž jednodušší. Na rovné ploše je plastová dlažba ideálním řešením, ale pokud uvažujete po zpevnění svahu pro vyjíždění s autem, tak vám může plastová dlažba prokluzovat. Samozřejmě záleží na velikosti spádu a okolních podmínkách, ale jestli chcete mít jistotu, tak raději sáhněte po betonové zatravňovací dlažbě.
Betonová zatravňovací dlažba se v dnešní době vyrábí v různých tvarech a dekorech, takže její použití je určitě zajímavým oživením zahrady. Právě tvarem si zvolíte, jak velký podíl zatravnění chcete mít. Zatravňovací dlažba je tvořena betonovými tvárnicemi, které se kladou na dobře zhutněný povrch. Při zatravňování je potřeba dbát na dobré promíchání travního semene se zeminou, aby tráva mezi žebry rovnoměrně zakořenila. Travní porost prorůstá v mezerách mezi žebry tvárnice a je perfektně chráněna proti stlačení a poškození. Nevýhodou betonového materiálu je, že beton do sebe absorbuje i určitý objem vody a tráva velmi často seschne, pokud se častěji nezalévá. I časté zalévání však není jistotou krásně zeleného trávníku. S absorpcí vody se pojí další nepříjemnost a to skutečnost, že betonová dlažba má oproti plastu menší odolnost vůči klimatickým vlivům a v zimě se může poškodit mrazy. Jedná se o nejčastější řešení zpevnění povrchu zatravňovací dlažbou. Vyšší hmotnost jde ruku v ruce s náročnější dopravou a méně praktickou pokládkou. Cenově pak vycházejí skoro stejně, jak některé plastové zatravňovací dlaždice.
Jak probíhá pokládka zatravňovací dlažby?
Nejprve se vyznačí plocha, kam chcete umístit dlažbu. Poté se připraví podloží v hloubce asi 20 až 30 cm. Na upravené podloží se naveze vrstva štěrku. Na takto připravený podklad se položí geotextilie. Na geotextilii se doporučuje ještě vrstva zhutněné hlíny, na kterou se začne s pokládkou zatravňovací dlažby. Výplň zatravňovací dlažby se většinou provádí směsí zeminy s vysokým podílem humusu, do kterého se přidají travní semena. Je tu ale i možnost zatravňovací dlažbu vyplnit jemným štěrkem.
Potřebujete poradit s výběrem venkovní dlažby? Chcete si objednat naši práci – pokládku venkovní dlažby? Kontaktujte nás: Tel: 728 527 365. www.venkovnidlazby-grill.cz
© Copyright 2019 Miroslav Grill