Zámkovou dlažbu známe zřejmě všichni. Pro ty, kdo neví, o jakou dlažbu přesně jde, tak je to typ dlažby ze zhutněného betonu, který má pohledovou stranu upravenou pro hezčí vzhled. Jednotlivé dlaždice jsou navrženy a pokládány tak, aby do sebe vzájemně zapadaly. Zajímá Vás zámková dlažba? Čtěte dál!
Zámková dlažba je stabilní, odolná a její velkou výhodou je to, že v případě potřeby se dá rozebrat a pak použít znovu. Jednotlivé díly dlažby mohou mít různé barvy, odstíny, díky čemuž vzniká možnost vytváření různých obrazců, tvarů, nápisů či prvků. Třeba např. na parkovištích je barevná odlišnost využita k zobrazení parkovacích čar či parkovacích míst pro vozíčkáře. Zámková dlažba se pokládá na sucho, pokládá se do pískového lože.
Obecně se nazývá "zámkovka". Má i různé rozměry. Každý rozměr se hodí na jiné využití, a hlavně snese jinou zátěž. Právě v tom je při výběru zásadní rozdíl.
Běžně dostupná dlažba začíná rozměrem 40 mm a je vhodná na úpravy kolem chodníků, terasy a zahradní chodníky. Jedná se o nejmenší výšku, která nesnese příliš velkou a pravidelnou zátěž.
Další variantou je 60 mm. Tato výška dlažby už je vhodná pro místa s větší zátěží. Používá se například pro pěší a cyklistické cesty.
Nejvyšším typem je 100 mm dlažba, která je vhodná pro frekventovaná místa, protože vydrží velkou zátěž. Tato výška dlažby se hodí např. na parkoviště.
Tvary zámkové dlažby jsou: vlnky, kostičky, kostky, terčíky atd.
Trendy zámkové dlažby jsou:
Zatravňovací zámková dlažba – vytváří křížky a mezery, kterými prorůstá tráva.
Jednobarevná šedá zámková dlažba – tvar tzv. íčka, nebo i vícebarevné provedení.
Oba zmiňované trendy se stále používají, ale mnohem oblíbenější variantou se v současné době staly klasické kostky a obdélníky. Tyto typy se vyrábí v řadě barevných provedení a také s různou úpravou povrchu. Proto s nimi lze popustit uzdu fantazii a vytvářet dlažbu v podobě šachovnice nebo různorodých mozaik a obrazců.
© Copyright 2019 Miroslav Grill