Historie - dlažební kostky

Chcete se dozvědět více o dlažebních kostkách? Znáte lidový termín pro druh kamenné dlažby "kočičí hlavy"? Pojďte si přečíst náš článek o dlažebních kostkách. Dlažební kostky jsou využívanou dlažbou již po dlouhou řadu let.

Historie - dlažební kostky

Co je vlastně dlažební kostka?

Stavební materiál vyrobený z kamene, ve tvaru krychle či kvádru. Využívá se jako materiál pro stavbu dlažby, druhu pevného povrchu pozemních komunikací.

 3.JPG

Dlažební kostky jsou vyráběny nejčastěji ze žuly, vápence, či převážně dříve z křemence. Často nazývané tzv. kočičí hlavy. Na chodníky se používaly menší, černé kostky, které byly z čediče (lávy). Pro modernější typy dlažby, zejména pro zámkovou dlažbu na chodnících, se používají ve funkci dlažebních kostek betonovétvárnice, někdy i keramické materiály. Tvrdost a odolnost kostek se tedy liší podle materiálu.

Někdy se k tvorbě dlažby používá více druhů (barev) kostek, jejich rozdílná barva vytváří dekorativní nebo informativní mozaiku nebo vodorovné dopravní značení. Kostky mají různý rozměr a tvar v závislosti na použitém materiálu a na účelu dlažby.

Dlažba se ke zpevnění ulic a silnic používala již od starověku a ve středověku – ne vždy však byla vytvářena z dlažebních kostek, někdy se používalo i lámaného kamene. V moderním světě je vytlačována asfaltem a betonem.

Velikost dlažebních kostek?

VELKÉ

Rozměry: 16×16×16 - 16×16×32 cm
Materiál: žula, čedič a jiné vyvřelé horniny
Způsob kladení: do řádků
Použití: pozemní komunikace

DROBNÉ

Rozměry: 10×10×10 cm
Materiál: žula, čedič a jiné vyvřelé horniny
Způsob kladení: kroužková, vějířová nebo vlnovková dlažba
Použití: chodníky, pěší zóny

MOZAIKOVÉ

Rozměry: krychle 5×5×5 až 7×7×7 cm a hranol 5×5×4 až 7×7×4 cm
Materiál: různobarevné druhy vápence
Způsob kladení: mozaika
Použití: chodníky, pěší zóny v historických centrech měst

Výhody dlažebních kostek:

Dobrá rozebíratelnost pro rekonstrukce
Vysoká odolnost vůči zatížení (nevyjíždějí se "koleje")
Trvanlivost materiálu
Dobré tepelné vlastnosti ve vedrech
Zadržování vody vsakováním

Nevýhody dlažebních kostek:

Vysoká pracnost montáže
Nerovnost povrchu (u tzv. kočičích hlav)
Propustnost vody do podloží
Nebezpečí smyku (hlavně za mokra u kostek z čediče)

Dlažební kostky se stávají často zbraní, která je používána během demonstrací či nepokojů. Je snadno dostupná, nachází se přímo pod nohama demonstrantů. Jejich předností je relativně malý rozměr a dostatečná hmotnost, která z nich dělá ideální vrhací zbraň. Dlažební kostky jsou také používány jako materiál pro stavbu barikád.