Venkovní dlažby - Mozaiky z přírodního kamene

Přírodní kámen dodá Vašemu domu energii z přírody. Přemýšlíte o venkovní dlažbě z přírodního kamene? Líbí se Vám mozaikové dlažby? Více na toto téma se dozvíte v našem článku.

Pokud jste rozhodnutí pro pravý přírodní kámen, platí u něj, že se považuje za jeden z nejpevnějších materiálů. Druhou jeho kladnou vlastností je i to, že patří mezi nejodolnější materiály. Právě proto je rozhodně vhodnou volbou pro Váš vjezd k domu, pochůzkové chodníčky na zahradu, na terasu i pod pergolu. Přírodní kámen – žula, toto svými vlastnostmi jen potvrzuje. Navíc rozhodně není nevzhledná. Z jejího příjemného a elegantního vzhledu vyzařuje teplo a pohoda. Žula je díky své životnosti a odolnosti bezkonkurenční v porovnání s ostatními materiály jako zámkovou dlažbou, keramikou, dřevem, či mramorem.

Žula má dále nádhernou kresbu kamene a originální zabarvení. Její další skvělé vlastnosti jsou mrazuvzdornost, oděruvzdornost, je jednoduchá na údržbu, má barevnou stálost, působí honosně, má elegantní vzhled, snese vyšší zátěž a může být i protiskluzná. Zahrnuje rozmanité klasické i lámané tvary a povrchy. Žula je vhodným materiálem pro venkovní dlažbu tvořenou atypickými tvary a realizaci mozaik. Vhodnou žulou pro venkovní dlažbu je žula v hrubší povrchové úpravě, jako je hrubé broušení, tryskání pískem či kartáčování. Nemusíme využívat jen žulu, venkovní dlažby a mozaiky se realizují i např. z břidlice či mramoru.

Mozaika navíc působí nadčasově a originálně!

mozaika-1.png


Pokládka venkovní dlažby – mozaiky

Důležitá je příprava podkladu. Plocha musí být pevná, neporušená, bez trhlin a zbavená nečistot. Proto, v ideálním případě, betonovou plochu před pokládkou očistíme vysokotlakým čističem (wapkou). Přírodní kámen si nejdříve nanečisto vyskládáme na plochu, abychom znali návaznosti jednotlivých kusů kamene. Následně na vrstvu malty pokládáme přírodní kámen bez mechanických nečistot. Kámen pokládáme do mozaiky a poklepáváme gumovou paličkou. Tím vytvoříme povrchovou rovinu, důležité je hlídat si spád plochy. Venkovní dlažba z kamene se spáruje spárovací hmotou s využitím stěrky. Po aplikaci, doporučujeme ošetřit povrch mozaikové dlažby, např. hadrem, kartáčkem nebo houbou. Po zaschnutí spárovací hmoty, opláchneme dlažbu vodou.

mozaika-2.png

mozaika-3.png