Venkovní dlažby a zatížení

Jakou roli hraje při výběru venkovní dlažby její budoucí zatížení? Na tuto otázku je odpověď snadná, zátěžový faktor je pro volbu venkovní dlažby, ten nejdůležitější. Přečtěte si celý náš článek.

Venkovní dlažba je ve většině případů velká a dominantní plocha, kterou nelze jen tak přehlédnout. Venkovní dlažba ovlivní styl rodinného domu, zahrady i okolí. Má být přizpůsobena pro pojezd, bezpečně pochozí, dlouho vydržet a nezatěžovat nás náročnou údržbou.

Právě při výběru venkovní dlažby je nejdůležitější vnímat, k jakému účelu nám bude venkovní prostor sloužit. Pokud řešíme prostor před garáží nebo na příjezdové cesty, tak volíme silnější a pevnější dlažbu. Pokud však vybíráme venkovní dlažbu na zahradní cestičky a chodníčky bude nám stačit slabší a subtilnější materiál. V obou případech však mluvíme o dlažbě využité venku, proto musí venkovní dlažba být mrazuvzdorná, odolná proti oděru, odolná proti UV záření a nenasákavá. Volba barvy a designu je na každém z nás, ale doporučujeme její vzhled sladit s odstínem fasády domu, garáže či plotu.

Zámková dlažba

Pro vysoce zatěžované plochy jsou vyráběny dlažby ze speciálního materiálu, většinou jde o beton v různé podobě, který je odolný proti vodě, chemickým a klimatickým vlivům. Nabízí se otázka, jakou tloušťku venkovní dlažby tedy volit, pokud plánujeme zámkovou dlažbu například pro parkování a každodenní pohyb aut, nákladních automobilů, těžkých strojů nebo pracovní techniky? V tomto ohledu by tloušťka zámkové dlažby měla být 100 mm. Pro vjezdy a cesty k domu, kde je standardní pojezd se doporučuje tloušťka zámkové dlažby 60 - 80 mm. Zámková dlažba vhodná pro méně namáhané plochy kolem domu, chodníčky a terasy postačí o tloušťce 40 – 45 mm.
Nespornou výhodou zámkové dlažby je právě její variabilita, široká barevná a tvarová škála, poměrně snadná pokládka, trvanlivost a stabilita. Navíc lze dlažbu v případě potřeby snadno rozebrat a znova použít, což ji činí ideálním materiálem pro úpravu povrchů kolem domu.

Keramická dlažba

V současné době je velkým trendem také keramická dlažba, protože má skvělé užitkové vlastnosti a je za přijatelné ceny. Mnohé láká i pestrá nabídka dlažeb v různých barvách, strukturách a imitacích např. přírodního kamene. Keramické dlaždice seženete i jak v menších, tak i ve velkoformátových rozměrech. I zde platí, že pro venkovní pokládku volte keramickou dlažbu mrazuvzdornou, protiskluznou, minimálně nasákavou a vyvarujte se hladkému povrchu. U keramické dlažby pro pokládku například na terasu se doporučuje tloušťka 2 cm, alespoň pro standardní využívání a klasickou zátěž.

Přírodní kámen

Milovníci přírodních materiálů mohou jako parkovací stání, vjezd k domu nebo chodníčky zvolit venkovní dlažbu v podobě přírodního kamene. Ten nikdy nezklame! Lze ho využít pro pochozí i pro pojezdové plochy a pro jakoukoliv zátěž. Je originální, spolehlivý a praktický. Přírodní kámen je vysoce odolný proti otěru, působení chemických prostředků, hlavně posypu solí v zimě a je mrazuvzdorný. Přírodní kámen má jedinečnou kresbu a skvěle ladí k fasádám domu, vyniká i snadnou údržbou. Mezi oblíbené patří pískovec, žula, mramor nebo třeba travertin. Přírodní kámen se pokládá o tloušťce 1 – 4 cm, ale také 3 – 7 cm.

Nevíte si rady? Potřebujete poradit s výběrem venkovní dlažby? Chcete si objednat naši práci – pokládku venkovní dlažby? Kontaktujte nás: Tel: 728 527 365. www.venkovnidlazby-grill.cz

dlazba-55.PNG