Venkovní dlažba pro stání na auto

Řešíte venkovní dlažbu pod auto? Na čem bychom měli parkovat? Pokud parkujete celoročně na pozemku u rodinného domu nebo chalupy, rozhodně nebudete chtít parkovat v trávě či na nerovném terénu. Ať už dříve či později budete řešit otázku, jak stání pro auto zpevnit. Použité materiály se liší vzhledem, cenou, způsobem pokládky, a především zimní údržbou.

Ideálním řešením pro parkování auta jsou rozhodně zatravňovací dlaždice. Se zatravňovací dlažbou jste se jistě již setkali na parkovištích, nebo různých zpevněných plochách. Jde o jednoduché a elegantní řešení, když potřebujete zpevnit povrch, protože tráva dlažbou prorůstá a pohledový tak není jen beton. Je možné zvolit betonové nebo plastové zatravňovací dlaždice, které se pokládají do drenážní drtě. Na zeminu se navrství jemný štěrk. Pokládka by měla probíhat tím způsobem, aby dlaždice nevyčnívaly, protože když nám vyroste tráva, byla by dlažba těžko udržovatelná. Hůře by se tráva sekala.

Betonová zatravňovací dlažba se v dnešní době vyrábí v různých tvarech a dekorech, takže její použití je určitě zajímavým oživením zahrady. Právě tvarem si zvolíte, jak velký podíl zatravnění chcete mít. Zatravňovací dlažba je tvořena betonovými tvárnicemi, které se kladou na dobře zhutněný povrch.

Plastová zatravňovací dlažba je vyráběna z plastového recyklátu nebo materiálu WPC. Oba materiály odolávají UV záření, tvarovým změnám vlivem teploty, a jsou ekologicky nezávadné. Hodí se pro zpevnění podloží jako jsou například hřiště, příjezdové cesty, mírné svahy, anebo parkovací stání. Po určitém čase vám platová zatravňovací dlažba může zarůst úplně a budete tak mít naprosto zpevněný zatravněný povrch, který nepoznáte ani při sekání trávy.

Pokud zatravňovací dlažbu nechcete, máte možnost si nechat stání a vjezd pro auto, udělat z kamenů. Při pokládce kamenů nemusíme tolik řešit podloží. Stačí pro každý kámen vyhloubit odpovídající prostor tak, aby nahoře lícoval s ostatními. Do písku je pokládání samozřejmě jednodušší. Zpevněná plocha časem zaroste trávou a prostor bude působit přírodně, přitom jej autem rozhodně nerozjezdíme. Vydrží dlouho.

Další možností je zvolit kameny do betonu. Například kostky nebo velké ploché kameny zalité do betonu. Ve spárách neroste tráva a plevel a je snadnější na údržbu.

zatravnovaci-1.PNG