Venkovní dlažba na schody

Řešíte aktuálně jakou venkovní dlažbu položit na schody? Schody jsou důležitou součástí vstupu do domu. Schody jsou také potřebné při vstupu do zahrady, sklepu a často je najdete i přímo na pozemku, kde tvoří přechod mezi jeho jednotlivými částmi. Mimo to, že musí být funkční, by měly ladit s okolím.

Pořídili jste si nové schodiště a uvažujete o obložení? Nebo vám jen vaše staré schody dosloužily a chystáte se je renovovat? Rozhodně vsaďte na osvědčenou DLAŽBU. Na dřevo a jiné materiály obložení zapomeňte. Má několik zásadních plusů, dobře se pokládá, při nehodě stačí vyměnit poškozený díl, ale hlavně se velmi dobře ošetřuje a má značnou výdrž. Navíc i po několika letech užívání vypadá stále jako nová.

Jakou vybrat?

Jelikož budou schody vystavené venkovním povětrnostním podmínkám, musíte vybírat dlažbu do exteriéru. Dlažba musí být nejenom mrazuvzdorná, ale také protiskluzová. S mrazuvzdorností souvisí nasákavost. Jestliže dlažba nasákne hodně vody, v mrazu zvětší objem a snadno se odlepí od podkladu. To je rozhodně nežádoucí. Při oteplení se opět ,,smrskne" (vrátí do původního stavu). Materiál se v tomto případě ale nechová pružně, naopak chřadne a snadno popraská. Až budete vybírat dlažbu na schody, všímejte si nasákavosti, která by měla být menší než 0,5 %. Dejte přednost dlažbě slinuté a minimálně porézní. Taková je snadno čistitelná, což se vám obzvlášť na schodech bude hodit.

Pro nášlapy se vybírá takzvaná „schodovka", kterou můžete také vybírat v různých provedeních. Že jste o tomto pojmenování nikdy neslyšeli? Pod tímto označením si jednoduše představte vytvarovanou dlažbu určenou pro obklady schodových stupňů. Na okraji by měla mít protiskluzné drážky nebo reliéfy, které zabrání v dešti nebo sněhu uklouznutí po schodech a pádu.

schodovky-dohromady.PNG

Jaký design?

Dlažbu dnes seženete ve spoustě různých dekorů. Buď zůstanete u klasického designu venkovních dlažeb, anebo lze sáhnout po kameni, dokonce se prodávají i dlažby, které připomínají beton nebo dřevo. Tyto dlažby jsou v provedení tzv. imitace betonu nebo imitace dřeva. I když v tomto případě láká vybrat si tmavší variantu, vzhledem k vysokému namáhání, musíte počítat i s povětrnostními podmínkami, jimž, pokud jde o barevné provedení, snáz odolávají právě světlejší modely. Schody by měly vybraným designem doplňovat okolí, to znamená fasádu domu, chodník kolem domu a podobně. Tak, aby byla dlažba na schodech i funkční i slazena s okolím domu a exteriérem.

venkovni-schody.PNG