Venkovní dlažba, která neklouže

Přemýšlíte nad tím, jakou zvolit venkovní dlažbu k Vašemu domu, aby byla bezpečná a například v zimním období neklouzala? Co vše musí splňovat kvalitní venkovní dlažba? Jaké vlastnosti venkovní dlažby jsou důležité? Přečtěte si náš nový článek.

Pokud řešíte venkovní dlažbu, tak pro exteriéry je vždy podstatné, aby dlažba odolávala nepříznivým vlivům počasí a zároveň byla bezpečná pro pohyb všech osob. Mezi hlavní kritéria výběru je tedy důležité zařadit mrazuvzdornost, protiskluznost a také otěruvzdornost venkovní dlažby. K dalším velmi ceněným vlastnostem dobré venkovní dlažby patří i odolnost proti nečistotám a snadná údržba dlažby.

V tomto článku se zaměříme na protiskluznost. Jak poznat, která dlažba na terasu neklouže? 

Na první pohled vypadá vše jasně, dlažba je protiskluzná, když neklouže, ale takto jednoduché to zase není. Z praxe víme, že uklouznout se dá na jakémkoliv třeba i sebedrsnějším povrchu, a to zvláště v zimních měsících.

Míru protiskluznosti definují normy, které současně stanovují jak tuto vlastnost testovat. Výrobci potom zpravidla nechávají své produkty otestovat u certifikovaných laboratoří, které na základě výsledků testů vystaví certifikát. U betonové dlažby pro venkovní použití například pro terasy, je používaná norma ČSN 72 5191, která zajišťuje hodnotu koeficientu a dle ní lze dlažbu zařadit do jedné ze 4 tříd.

Třída T1 - povrch je extrémně nebezpečný

Třída T2 - povrch je nedostatečně bezpečný

Třída T3 - povrch je bezpečný

Třída T4 - povrch je velmi bezpečný

Podle této normy dále můžeme protiskluznost testovat na nakloněné rovině a dále ji rozdělit na hodnoty R9 - R13.
R13 pak představuje nejvyšší hodnotu a míru protiskluznosti.
Dlaždice pro chůzi v obuvi:

R9 - nakloněná rovina 6-10 stupňů

R10 - nakloněná rovina 10-19 stupňů

R11 - nakloněná rovina 19-27 stupňů

R12 - nakloněná rovina 27-35 stupňů

R13 - nakloněná rovina více než 35 stupňů

Jak si tyto hodnoty přebrat, chceme-li si položit dlažbu kolem bazénu, obložit venkovní schodiště nebo jen nekrytou terasu?

Pro tyto účely lze doporučit dlažbu, jejíž protiskluznost dosahuje třídy R11, popř. R12 a současně mít na paměti, že určitá míra opatrnosti a to nejen v zimě a na mokru, nám může ušetřit spoustu starostí.

A čím je vhodné v zimě dlažbu sypat? Pro posyp zledovatělých ploch nejčastěji volíme zdrsňující materiály jako písek, štěrk, případně piliny. Ekologicky jsou neškodné, jen nadělají dost nepořádku, zvláště když sníh neustále taje a zase padá nový, takže musíme sypat víc a víc.

Plánujete novou venkovní dlažbu? Potřebujete profesionální firmu, která Vám zajistí pokládku dlažby?
Kontaktujte nás: Tel.: 728 527 365 nebo e-mail:

Miroslav Grill - venkovní dlažby (venkovnidlazby-grill.cz)