Vybrali jste si krásnou a praktickou zámkovou dlažbu a teď přemýšlíte nad tím, jak ji zrealizovat? Jaký je rozdíl mezi strojní a ruční pokládkou venkovní dlažby? Přečtěte si celý náš článek, kde se tímto tématem budeme zabývat.
Zámková dlažba se dnes hojně používá při dláždění chodníků, teras, schodů a dalších ploch, které vyžadují zpevnění. Její výhodou je vysoká odolnost jak proti rozmarům počasí, tak i vůči mechanickým vlivům. Nevyžaduje žádnou údržbu, a přesto vám vydrží sloužit roky. Další výhodou jsou samozřejmě nízké pořizovací náklady a snadná demontáž. Na trhu je zámková dlažba v nabídce různých tvarů i barevném provedení, takže si vybere opravdu každý z vás.
Realizaci malých ploch či chodníčků na zahradě hravě zvládne každý zručný kutil za relativně krátkou dobu. Horší už je to s většími plochami, kdy pokládat jeden prvek dlažby po druhém, zabere podstatně více času. Pokud tedy plánujete realizaci pokládky venkovní dlažby na větší ploše, například na parkovišti nebo sídlišti, vyplatí se zakázku zadat odborné firmě, která provede pokládku profesionálně ručně (manuálně) nebo strojově.
Jaké jsou rozdíly mezi strojní a ruční pokládkou?
Strojní pokládka zámkové dlažby
Tento způsob využívá speciální kladecí stroje, které umožňují položit stovky metrů čtverečných zámkové dlažby během dne. Používá se na rozsáhlé venkovní plochy. Stroj pro pokládku venkovní dlažby váží přibližně jako osobní automobil a je vysoký do 2m. Technologicky pokládá dlažbu podobně jako lidská ruka, jen s drobnými rozdíly. O jaké jde? První rozdíl vychází ze samotné hmotnosti stroje, který po dlažbě při pokládce jezdí. Kameny musí být dostatečně pevné, aby nepopraskaly. Při strojové pokládce musíte také dohlédnout na to, aby vám výrobce dodal dlaždice na paletách. Stroj totiž odebírá kameny z palet speciálními kleštěmi. Z tohoto důvodu není možné realizovat strojovou pokládkou žádné složitější vzory v dlažbě. Každý stroj pro pokládku dlažby vyžaduje přítomnost dvou pracovníků, kdy jeden stroj řídí a druhý dlažbu dorovnává. Strojová pokládka je rychlejší a ekonomičtější než pokládka ruční.
Ruční pokládka zámkové dlažby
Ruční pokládka se využívá k budování menších ploch, např. příjezdové cesty, chodníčky, schody. Během pokládky se využívají řezačky, lámačky a další stroje potřebné k perfektnímu položení dlažby.
Kdy se vyplatí strojní pokládka?
Obecně řečeno od dostatečně velikých ploch určených pro pokládku venkovní dlažby, což může být i od ploch o velikosti 100 m2.
Jaký typ dlažby je vhodný pro strojní pokládku?
Většina venkovních dlažeb je vhodná jak pro pokládku ruční, tak i pro pokládku strojní. Většinou, se myslí cca 80 % dlažeb na trhu, které jsou vhodné pro oba typy pokládky. Zbývajících 20 % dlažeb je určeno spíše pro pokládku ruční, s ohledem na odolnost, strukturu, materiál a pevnost dlažby.
Jaká je cena strojní pokládky?
Vše se odvíjí od velikosti plochy, kde se dlažba bude realizovat. Na malé zahradní chodníčky je strojní pokládka zbytečně drahá. Pokud ale plánujete realizaci dlažby na velké parkovací plochy, v porovnání s časem ruční práce a námahou dělníků, se strojní pokládka zajisté vyplatí.
Existují nevýhody strojní pokládky?
Strojní pokládka má snad jediné omezení, a to, že se stroj nedostane úplně všude, kde bude potřeba. Po strojní pokládce dlažby je tedy ještě nutná ruční práce. Ruční pokládka musí být provedena všude tam, kam se velký stroj nedostane.
V případě zájmu o pokládku venkovní dlažby, kamenické a zednické práce nás neváhejte kontaktovat. Tel.: +420 728 527 365.
© Copyright 2019 Miroslav Grill