Schody z kamene

Toužíte po do detailu vyladěné zahradě? Svah či nerovný terén nemusí být překážkou. Vaši zahradu mohou odzdobit nádherné kamenné schody, tak aby celkově zapadaly do stylu vaší zahrady a okolí vašeho domu. Tak, aby vše tvořilo perfektní dojem.

Schody jsou důležitou součástí nerovného terénu. Plní zároveň dvě funkce. Jednak tu praktickou, která vyplývá z toho, k čemu se schody používají. Druhá funkce je estetická. Schody slouží jako dekorativní prvek. V žádném případě není na místě považovat je za nutné zlo. Naopak stavbu schodů je třeba naplánovat tak, aby vhodně zapadly do okolního prostředí, aby svým vzhledem tvarem a velikostí nerušily, ale aby se staly přirozenou součástí terénu. Celkové prostředí, kde budou kamenné schody umístěny, předznamenává výběr materiálu pro stavbu. Je třeba mít na paměti, že schody musí být pohodlně schůdné i pro děti a starší lidi, nesmějí v zimě klouzat, musí se nechat snadno očistit, a hlavně musí být dostatečně pevné a odolné.

kamenne-schody-1.PNG

Aby bylo schodiště pohodlné, je třeba zvolit vhodnou výšku stupňů, která by se měla pohybovat v rozmezí 160-200 mm. Do svahu je tak důležité dělat stupně po jednom, tím se budete mít od čeho odpíchnout. Schody samy by měly být tak hluboké, aby i lidé s velkými chodidly mohli pohodlně vyjít a sejít. Přesah schodu by měl být 2 cm.

kamenne-schody-2.PNG
Stupně se vykopávají do země, ideálně s mírným spádem dolů. Štěrk se vysypává po celém stupni. Na to následuje položení kamenů, vyrovnání a ustálení. Tam, kde by stupně nebyly dostatečně pevné, podhazují se suchým betonem. Naopak v místech odpočívadel, kde je větší plocha a možnost položit dlažbu, je nutné udělat patník. Dostatečný je výkop 20-30 cm hluboký. Pokud se používají velké a těžké kusy není potřeba betonovat. Kámen si časem sedne a obroste trávou, bude držet na svém místě.


Pokud, byste si sami nevěděli rady, kontaktujte nás na Tel.: +420 728 527 365. Zabýváme se nejen úpravami terénu, ale hlavně i pokládkou venkovní dlažby a dalšími realizacemi. www.venkovnidlazby-grill.cz