Povrch venkovní dlažby

V tomto článku Vám přinášíme několik základních rad k tomu, jak vybrat vhodný povrch venkovní dlažby.

Při pořizování dlažby asi každý z nás chce, aby venkovní dlažba jednak dobře vypadala, ale také, aby nám dlouho vydržela, snadno se udržovala a byla bezpečná. Právě proto existují různé povrchy venkovní dlažby a každý povrch je vhodný pro jiné venkovní prostory. Neexistuje univerzální návod, jak zvolit správný povrch, ale pár tipů pro snadnější výběr Vám dáme. Teoreticky samozřejmě, z pohledu estetiky, můžete použít na celou Vaši zahradu jednotnou dlažbu, ale z pohledu odolnosti, bezpečnosti, uklouznutí a snadného úklidu dlažby nedoporučujeme používat stejnou dlažbu například na příjezdovou cestu, terasu či k bazénu. Zajímá Vás, z jakých důvodů?

Design
Jednou z prvních věcí, kterou u venkovní dlažby řeší většina lidí, je právě vzhled. Dlažba musí ladit s okolím domu. Design se netýká pouze barev, ale právě i povrchu. Rozdíl je v tom, zda hledáte moderní betonovou dlažbu k novému či zrekonstruovanému domu nebo k chalupě na venkov. K novému domu se totiž bude hodit čistá, šedá, betonová dlažba, ale na chalupu budete zřejmě vybírat betonovou dlažbu s opotřebeným vzhledem, která evokuje původní dlažbu. Rozmyslete si proto předem, kde bude venkovní dlažba použita a jak by měla vypadat, aby co nejlépe a nejpřirozeněji zapadla do okolí.

Odolnost
Přání každého z nás je, aby mu dlažba vydržela v perfektním stavu co nejdéle. Jsou místa, jako například terasa, kam vodíte návštěvy a rozhodně zde nechcete riskovat prasklou nebo odštípnutou dlaždici. Pokud by se odštípla dlaždice u zahradního chodníčku na konci zahrady, asi by vám to tolik nevadilo. Proto, v případě užitkových ploch postačí standardní povrch. Ovšem pro terasu a často navštěvovaná a viditelná místa, kde nechcete podstupovat riziko rozbití dlažby vsaďte na lakovaný povrch vytvrzený UV zářením, který vám zaručí maximální odolnost. Pokud již nějaké drobné škrábance na dlažbě máte, nezoufejte, lze opravit speciální politurou.

Mrazuvzdornost
U venkovní dlažby je důležitým faktorem také mrazuvzdornost. Venkovní dlažba musí zvládat odolat povětrnostním podmínkám, vlivům a také mrazu. Pokud navíc zvolíte lakovanou dlažbu vytvrzenou UV zářením, odolnost proti povětrnostním podmínkám ještě zvýšíte.

Protiskluznost
Jakou venkovní dlažbu zvolit, abyste se nemuseli bát vycházet z domu za deště a vlhka? Ideální variantou jsou dlažby v nejvyšší protiskluzovou třídou. U venkovní dlažby existuje pět stupňů protiskluznosti, které se označují písmenem R a čísly 9 až 13. Venkovní protiskluzová dlažba značně snižuje riziko úrazu při chůzi po dlažbě. Obecně platí, že do míst kde bývá často vlhko a mokro, používáme dlaždice s hrubším povrchem. Proto například hrubší povrch, jako je tryskaný či vymývaný, je ideální pro okolí bazénů atd.

Snadná údržba
Jednoduchý úklid venkovní dlažby ocení jistě každý. Proto pokud dlažbu teprve vybíráte, volte dlažbu, která obsahuje vodoodpudivou a utěsňující příměs. Takovou dlažbu snadno očistíte prakticky od jakékoliv běžné špíny. V místech, kde hrozí skvrny od oleje nebo z grilu, vybírejte dlažbu s lakovaným povrchem. Na tomto povrchu zůstanou nečistoty na povrchu a bude je možné je opláchnout vodou.

Závěrečné shrnutí
Umístění dlažby je velmi důležité. Na terasy jsou ideální lakované povrchy ošetřené UV zářením, které dobře vypadají, jsou vysoce odolné a snadno je vyčistíte. Okolo bazénů oceníte dlažbu s vymývaným či tryskaným povrchem, která má ty nejlepší protiskluzové vlastnosti. Na zápraží u chalupy oceníte „ostařený" povrch, který podtrhne vzhled stavby. U parkovacího stání si vystačíte i se zámkovou dlažbou se standardním povrchem.

Potřebujete s výběrem povrchu a konkrétní venkovní dlažby poradit? Máte zájem o pokládku dlažby od nás? Pak se nám ozvěte! Se vším Vám rádi poradíme a domluvíme si konkrétní termín realizace. Nabízíme profesionální a kvalitní práci, díky letitým zkušenostem z Německa. Realizujeme kamenické a dlaždičské práce v rámci jižních Čech. Tel: 728 527 365 www.venkovnidlazby-grill.cz