Pokládka betonové zámkové dlažby

Současným trendům kraluje betonová zámková dlažba, také o ni přemýšlíte? Líbí se Vám betonová zámková dlažba a plánujete ji realizovat kolem Vašeho rodinného domu? Pak se inspirujte naším novým článkem, ve kterém se betonové zámkové dlažbě i její pokládce budeme věnovat.

Zámková dlažba je nestárnoucí klasikou. Bude Vás vítat při každém návratu domů spolu s okolím Vašeho domu. Barva i velikost by proto měly ladit s plotem nebo s barvou fasády. Povrchy dlažeb mmohou být přírodní, žíhané, patinované nebo v designu starých cihel. Veškeré příjezdové cesty k domu, pěšinky, chodníčky a zpevněné plochy patří k hlavním užitkovým a estetickým prvkům okolí domu a zahrady. Proto je důležité pečlivě zvážit výběr vhodného materiálu, použití a způsob pokládky.

Co je zámková dlažba?

Pojem zámková dlažba vyjadřuje schopnost jednotlivých dlaždic se vzájemně vázat nebo také "uzamknout se". Jednotlivé dlažby mají takové tvary, které do sebe jednoduše zapadají. Ze zámkové dlažby se vytvoří pevná plocha, která dlažbě znemožní se rozpadnout. Vlivem vzájemné vazby a také dotykem hran je zabezpečena vysoká stabilita zpevněné plochy, proti účinkům zatížení a posunu. Díky různým tvarům zámkové dlažby, má také vydlážděná plocha předem dané různé tvary spár.

Co je třeba zvážit před nákupem dlažby?

Důležitým kritériem před pořízením dlažby je to, k čemu danou plochu budeme využívat. Tedy způsob využití. Od toho se odvíjí nosnost dlažby a to, zda po ní budeme pouze chodit a nebo ji budeme zatěžovat i pojezdem aut. Běžná dlažba má sílu 6 cm, ale ta po které budeme jezdit autem, to znamená dlažba pro příjezdové cesty a parkovací stání, by měla mít tloušťku 8 cm. Pokud plánujete dlažbu kolem bazénu, bude důležitým kritériem výběru rozhodně to, aby byla dlažba protiskluzová. Pokud plánujete zámkovou dlažbu k zahradnímu domu, na terasu či pod pergolu, myslete i na zimní období. Je vhodné volit materiály, které jsou odolné proti mrazu a také nepříznivému počasí nebo jsou odolné vůči posypovým solím.

Jaké jsou možnosti zámkové dlažby?

Zámková dlažba je velmi oblíbená, praktická a funkční. Na trhu je zámková dlažba dostupná v širokém výběru barevných odstínů, struktur, povrchů i dekorů. Vzory mohou být rovnoběžné a nebo příčné. Geometrické tvary působí esteticky a dotvářejí hezké plochy, na nichž je zámková dlažba položena. Barevné varianty dlažby umožňují vytvářet vzory, dělící pásy a pruhy nebo opticky oddělit jednotlivé plochy. Kraje dlažby je vhodné olemovat malými obrubníky nebo rovnými díly a navázat na okolí či trávu. K ukončení dlažby se využívají obrubníky nebo palisády. Ty by měly s dlažbou materiálově i vzhledově ladit. Pomocí zámkové dlažby je možno upravit jak rovnou plochu, tak i šikmý nájezd či schody.

Pokládka zámkové dlažby?

Pokládka betonové dlažby nemusí být velká věda, ale pokud si na ni netroufáte, raději oslovte specializovanou a profesionální firmu. Při pokládce je důležité myslet na odvodnění a spádování dlažby, podle odvodu vody. Spádování by mělo být odvedeno směrem do zahrady nebo přímo do odvodního kanálku. Před pokládkou dlažby je tedy dobré vědět, jak se voda při dešti chová a kam odtéká. Před pokládkou je nutné také vhodně zvolit materiál a vzor pokládky. Důležitá je precizní příprava podloží, na které se bude dlažba pokládat. Pro vyšší zátěž je vhodné, aby se podklad skládal ze dvou vrstev - lomová drť a kamenivo. V některých zhoršených podmínkách podloží se využívá na podklad také štěrk a písek. Při pokládce kostek v požadovaném vzoru je také velmi důležité zachovat spáry 3-5 mm. Konkrétně u zámkové dlažby je většinou spára definovaná samotným profilem výlisku. Na závěr se na zámkovou dlažbu sype písek, ten je důležité do dlažby dobře vmést, především do spár dlažby a také dlažbu udusat vibrační deskou.

Zámková dlažba je osvědčeným materiálem pro kvalitní zpevnění všech ploch. Díky svým vlastnostem se přizpůsobí estetice okolí, odolává nepříznivým vlivům prostředí a snadno se udržuje. Plánujete novou zámkovou dlažbu? Potřebujete profesionální firmu, která Vám zajistí pokládku dlažby?
Kontaktujte nás: Tel.: 728 527 365 nebo e-mail:

Miroslav Grill - venkovní dlažby (venkovnidlazby-grill.cz)