Podzim a venkovní dlažba

Proč je důležité starat se o venkovní dlažbu? Jaké dopady má podzim na Vaši zahradu a okolí domu? Slyšeli jste slovo „výkvět"? Jak na něj? Čtěte dál a vše se dozvíte. Přinášíme další inspirativní téma, které by žádný z majitelů domů neměl přehlédnout.

Betonové výrobky vynikají zejména pevností a odolností proti povětrnostním vlivům a chemickým rozmrazovacím látkám. Jejich malou nevýhodou je skutečnost, že je to materiál, který přirozeně zraje ještě dlouho po jeho vyrobení, což může mít za následek vznik vápeno-cementových skvrn.

vapenec.PNG


Vznik a zrání betonu je poměrně složitou chemickou reakcí, kterou ovlivňuje celá řada faktorů – teplota, vlhkost, aktuální složení cementu, kameniva, písku atd. Jedná se o samé přírodní materiály. Tyto materiály mezi sebou po smíchání neustále reagují. Můžeme říct, že chemické složení betonové směsi se v čase mění. Občas se tak na povrchu betonu či betonových výrobků začnou vytvářet bílé mapky, které tvoří vápenná emulze a říká se tomu „výkvět".

cihla.PNG


Výkvět na betonových výrobcích je z převážné části tvořen uhličitanem vápenatým, který vzniká přeměnou hydroxidu vápenatého. Ten je jedním z produktů hydratace cementu a za určitých okolností může být rozpuštěn v pórové kapalině a následně transportován na povrch betonu. Tento jev vzniká nejčastěji v době vysoké vlhkosti např. při tání sněhu na jaře nebo při trvalejších srážkách. Bílé šmouhy neovlivňují vlastnosti výrobků a často zmizí samy od sebe po čase působením kyselých dešťů.

Pravda je, že tento jev není na pohled hezký, ale není důvod propadat panice. Má to své řešení. Pokud vás tedy přítomnost výkvětu na dlažbě trápí po estetické stránce, můžete k rychlému odstranění použít např. produkt Lithofin KUKÜ, odstraňovač šmouh, kterým usazeniny na dlažbě vyčistíte.

Při čištění dlažby odstraňovačem šmouh, nanášejte na celou plochu dlažby. Přípravek očistí z dlažby veškerý zašlapaný prach a nečistoty a proto i barva čištěné plochy bude výraznější a živější. Nedoporučujeme čistit dlažbu pouze lokálně. Po navlhčení povrchu můžeme aplikovat čisticí prostředek např. zahradním rozprašovačem. Ihned vidíme reakci. Prostředek necháme působit dle návodu. V některých případech může výkvět být masivnější a tvořit vrstvu, kterou je vhodné po aplikaci přípravku mechanicky narušit např. kartáčem, nechat ještě chvíli působit a poté důkladně opláchnout nejlépe tlakovou vodou. Toto se objevuje především u betonových obrubníků. Při neuspokojivém výsledku lze postup opakovat. Výsledek zhodnoťte až po několika dnech. Na některých místech se může výkvět objevit opakovaně. Pro barvené betony to vhodné není. Přesný návod k použití je součástí výrobku, který si vždy důkladně prostudujte. Základní balení o objemu 1 litr lze pořídit okolo 400,- Kč. Jeden litr lze použít na cca 30 – 50 m2 plochy.