Mrazuvzdorná a protiskluzová venkovní dlažba

V dnešním článku se zaměříme na to, proč je důležité, aby venkovní dlažba byla nejen mrazuvzdorná, ale také protiskluzová? Při jejím výběru je vždy potřeba si všímat i stupně protiskluzu, závisí na něm opravdu hodně. Stojíte před výběrem a realizací venkovní dlažby na Vaši novou terasu či venkovní schodiště? Pak si přečtěte celý náš článek až do konce.

Pohyb po terase nebo po venkovních schodech musí být především bezpečný, a to za každého počasí. Pokud se rozhodnete na terasu či venkovní schody dát dlažbu, nestačí vybrat pouze mrazuvzdornou. Není také dobré se spokojit s tím, že Vám prodejce sdělí, že je dlažba protiskluzová. Ve skutečnosti jsou i mezi protiskluzovými dlažbami velké rozdíly. Měli byste proto vždy přesně vědět, jaký Vámi vybraný typ dlažby má stupeň protiskluzu a hlavně se orientovat v tom, o čem tento stupeň vypovídá.

5.PNG

Stupně protiskluzu

Uklouznutí a pád na dlažbě může mít velmi bolestivé a vážné následky. Byla by škoda terasu nevyužívat, jen z důvodu toho, že se bojíte, že se zraníte při chůzi a pohybu po terase. Právě proto byste měli vědět, že je třeba si pořídit dlažbu s protiskluzovou úpravou. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, není protiskluz jako protiskluz. Existuje celkem 5 stupňů protiskluznosti. Označují se písmenem R a čísly 9 až 13.

Jaký stupeň protiskluzu zvolit na terasu?

Pro zastřešené a kryté terasy zvolte venkovní dlažbu s protiskluzem R10.

Pokud jsou součástí kryté terasy i schody, je vhodnější venkovní dlažba na schody s protiskluzem R11.

Uvedené stupně protiskluznosti jsou ale pouze orientační.

Pokud máte terasu nezastřešenou, na kterou volně prší, nebo pokud plánujete Vaši venkovní mrazuvzdornou dlažbu na terasu položit také k bazénu, kde budete v letních měsících jistě chodit na boso, pak je důležité všímat si u venkovní dlažby také stupnice protiskluznosti dlažeb za mokra. Tato stupnice je značena písmeny A, B a C.

Nejmenší riziko uklouznutí je u venkovních dlažeb s označením C.

Pro nezastřešené terasy a dlažby v okolí venkovních bazénů je vhodnější venkovní protiskluzová dlažba alespoň s protiskluzem R11B.

Údržba venkovní dlažby

Venkovní keramická dlažba se velmi snadno udržuje, stačí ji ostřikovat tlakovým čističem nebo umýt vodou. Obecně platí, že čím má venkovní dlažba vyšší protiskluz, tím má drsnější povrch, udržuje se hůře a vyžaduje více péče. Ale pozor, nemusí to být vždy pravidlem. Jsou i venkovní keramické dlažby s vysokým stupněm protiskluznosti, které se čistí snadno. A naopak někteří výrobci vyrábějí venkovní mrazuvzdornou dlažbu, která se i přes nízký stupeň protiskluznosti čistí velmi obtížně. Vždy záleží na konkrétním výběru dlažby.

Jednocentimetrová a dvoucentimetrová dlažba

Venkovní protiskluzovou dlažbu můžete pořídit v 1 cm - variantě, která se lepí.

Nebo můžete zvolit 2 cm - variantu protiskluzné dlažby na terasu, která se pokládá na terče.

Obecně je známé, že 2 cm dlažba snese vyšší zátěž, ale je dražší.

Byly Vám tyto informace užitečné?
V případě potřeb dalších informací, pomoci s výběrem venkovní dlažby a její následnou pokládku, nás kontaktujte. Tel: 728 527 365. www.venkovnidlazby-grill.cz

dlazba12345.PNG

dlazba-123456789.PNG