Keramická venkovní dlažba

Typů dlažeb a venkovních krytin je dnes na trhu na výběr opravdu hodně. Keramická dlažba však zůstává odolným, designovým a trvanlivým materiálem, po kterém stále s oblibou sáhne každý, jak při realizaci vjezdu, terasy tak třeba i při pokládce balkonové dlažby.

Jak už jsme zmiňovali víš, keramická venkovní dlažba má spousty výhod. Nejen, že vydrží mnoho let stále jako nová, je stabilní, snadná na údržbu, odolná, ale také jdou dlaždice s dobou. Dlažbu lze pořídit v různých rozměrech, tvarech a formátech i třeba ve velmi moderní imitaci dřeva nebo v imitaci kamene. Právě proto, že je nabídka keramických dlaždic tak veliká, měli byste si před výběrem keramické dlažby ujasnit pár základních kritérií, které od dlažby očekáváte a dle nich upřesnit svůj výběr. Bude se vám k vašemu domu hodit spíše tmavší nebo světlejší odstín? Malý či velký formát dlaždic? Jakou zátěž budou muset vaše dlaždice snášet? Budou vystaveny celoročně sněhu, větru, dešti, slunci, zimě i mrazu? Všechny tyto faktory také ovlivní jak finální vzhled venkovní dlažby, tak i způsob pokládky dlažby.

Přinášíme vám nejčastější dotazy a odpovědi právě ke keramické venkovní dlažbě!

1) Kolik materiálu budu na pokládku dlažby potřebovat?
Doporučujeme výpočet m2 potřebné dlažby na pokládku ponechat na odbornících www.venkovnidlazby-grill.cz. Jelikož se zajisté nechcete dostat do situace, kdy vám přijede firma na pokládku venkovní dlažby a vám bude chybět materiál. S tím souvisí dotaz i na potřebu rezervního materiálu? Rezerva materiálu záleží na tom, jak je plocha, kam dlažbu budete nechávat pokládat členitá. Pokud je tvar prostoru v jednoduchém tvaru čtverce nebo obdélníku, budou se dlaždice pokládat rovnoběžně se stěnou, tam se udává rezerva materiálu kolem 7- 8 %. Dlažba pokládaná na složitějších prostorech se doporučuje ponechat rezervní materiál kolem 10-15%.

2) Tloušťka dlažby?
Venkovní dlažbu doporučujeme zvolit v tloušťce 2 cm minimálně. Čím je dlaždice silnější, tím také stoupá její pevnost a odolnost. Dlažba o tloušťce 2 cm a více se navíc dá položit přímo do terénu i do štěrku nebo do trávníků bez použití lepidel a spárovacích hmot. Do interiérů se může použít i tenčí dlažba. Do exteriérů rozhodně 2 cm a více.

3) Které dlaždice opticky zvětší prostor?
Obecně platí, že pokud máte před domem malý prostor nebo na zahradě a potřebujete ho zvětšit terasou, nechte si položit velké a světlé dlaždice. Ty dodávají pocit většího a otevřeného prostoru.

4) Jakou spárovací hmotu zvolit ke keramické dlažbě?
Barvu spárovací hmoty je vhodné zvolit v nejbližším možném odstínu podobném jako je barva dlažby. Nevybírejte bílou, ta se brzy ušpiní.

5) Proč mrazuvzdornou dlažbu?
Ve venkovních prostorách je třeba použít dlažbu mrazuvzdornou, která má nízkou nasákavost, udává se nižší než 3%. Mrazuvzdorná dlažba je nutná, aby odolala zimním nepříznivým podmínkám. Tato dlažba je vždy označena symbolem sněhové vločky.

6) Jak poznám protiskluznou dlažbu?
Pokud budete realizovat pokládku venkovní dlažby k bazénu, určitě vyberte s protiskluzem. Dlaždice bývají označeny písmeny A, B, C a jsou určené pro plochy, kde se chodí naboso. Jsou označeny symbolem bosé nohy. Písmeno A označuje nejnižší stupeň protiskluznosti a písmeno C označuje nejvyšší stupeň protiskluznosti.

7) Co je otěruvzdornost?
Znamená odolnost vůči opotřebení dlaždic jinak řečeno odolnost proti povrchovému poškození. Je vymezena třídami PEI 1 až PEI 5. Kdy dlaždice PEI 1 se pokládají v nejméně zatížených venkovních prostorech. PEI 5 se pokládají v nejvíce zatížených prostorech. Například na terasu by vám měla stačit dlažba s označením PEI 3.

Potřebujete další informace ke keramické venkovní dlažbě? Poptáváte realizaci venkovní dlažby? Pak se nám ozvěte a domluvte si s námi konkrétní termín pokládky venkovní dlažby. Se vším vám rádi poradíme.
Tel.: 728 527 365.
www.venkovnidlazby-grill.cz