Z jakého materiálu je nejlepší vytvořit zahradní cestičky, dlažbu před garáží, příjezdovou cestu a chodníky nebo další zpevněné plochy? Nabízejí se jak tradiční dlažby, tak i beton. Beton je všestranný, bezproblémový, rychle položený a vyrábí se v široké škále variant a barev.
Na podobu vaší zahrady je potřeba myslet již ve fázi projektování domu. Ale až během zabydlování většinou poznáme, kde je nejlepší udělat cestičky na zahradě. Ideální je, řídit se radami zahradního architekta. Zpevněná plocha je zapotřebí nejen na chodníčcích a přístupových cestách a příjezdových cestách, ale i na místech plánovaného posezení, terasy a bazénu. Dlažba by měla souznít s celkovým konceptem domu. Dlažba by se měla hodit k plotu, domu i k okolí. Podle toho také vybírejte tvar, barvu a povrchovou úpravu dlažby.
Hlavními kritérii zahradní dlažby jsou trvanlivost, odolnost, bezpečnost a neklouzavý povrch. K často používaným materiálům patří kromě betonu, i keramika, přírodní kámen a umělý kámen. Kromě materiálu musíme myslet i na úpravu podloží a kvalitu pokládky včetně dokončovacích prací.
Venkovní dlažba z betonu dnes v oblíbenosti vede. Na první místo se řadí díky své výhodné ceně a především odolnosti a trvanlivosti. Atraktivitu betonu zvyšuje možnost jeho barvení a úprav. Betonová dlažba se prodává v pěkných přírodních odstínech. Dobře odolává nepřízni počasí i opotřebování. Dlažební kostky by měly být vysoké alespoň 6 cm pro chodníky a jiný pěší provoz a 8 cm vysoké dlažební kostky je vhodné zvolit například pro příjezdovou cestu k domu nebo garáži.
Keramická dlažba může být také dobrou volbou. Keramickou dlažbu je ale potřeba vybrat správně. Keramická dlažba musí být přímo určena do venkovního prostředí. Ideální jsou keramické dlaždice velkoformátové. Stejně jako betonová dlažba, tak i keramická dlažba je skvělý imitátor. K sehnání jsou dlažby v dekoru dřeva, betonu a kamene, přičemmž nejžádanější jsou dlaždice béžové a v odstínech šedi.
Keramická venkovní dlažba se může zhotovit jak na betonovém podkladu, tak na štěrkopískovém podkladu nebo na plastových terčích. Keramická dlažba, která se lepí lepidlem na betonový podklad má standardní tloušťku 10 – 15 mm, dlažba pro uložený do štěrkopísku nebo na plastové terče má tloušťku 20 mm a více. Za nevýhodu může někdo považovat nepropustnost povrchu.
Pokud máte přání, aby vaše venkovní dlažba splňovala nadčasový design a materiál, je přírodní kámen tou pravou volbou. Jeho kouzlo spočívá v rozdílných barvách, struktuře, kresbě a tvarech. Vyrábějí se kostky, mozaiky i desky. Položit je můžete do betonu nebo do štěrkopísku. Nejrozšířenějším kamenem používáným pro venkovní dlažbu je žula, pískovec a vápenec. Velkou výhodou kamene, jako přírodního materiálu, je především jeho dlouhá životnost, vysoká odolnost proti mechanickému a chemickému zatížení. Je prakticky nezničitelný a vydrží desítky až stovky let.
Na trh se v současné době dostala kamínková dlažba - podlaha. Jde o směs drobných přírodních kamínků a pryskyřice. Tato kamínková dlažba je na rozdíl od těch výše popsaných typů dlažeb bez spár. Jde o ucelený koberec. Jako výhoda je odolnost vůči klimatologickému zatížení, je také mrazuvzdorná a ekologická. Neklouže a propouští vodu. Je kvalitní a odolná vůči mechanickému zatížení. Hodí se jak do exteriéru, tak ji někdo využívá i v interiérech. Na trhu je nepřeberné množství barevných odstínů a textur. Pokládka se provádí do betonu nebo na původní dlažbu.
© Copyright 2019 Miroslav Grill