Jak zvolit správnou výšku venkovní dlažby?

Přemýšlíte nad tím, jak vysoká má být venkovní dlažba? Jak vybrat vhodnou výšku/tloušťku dlažby na terasu, k bazénu, chodník či na pojezdové plochy a parkovací stání?

Již při výběru venkovní dlažby je důležitým krokem i volba správné výšky dlažby. Každý z nás, chce rozhodně předejít případnému zničení a rozlámání dlažby. Nově položená venkovní dlažba by nám měla vydržet několik desítek let a nemělo by se stát, aby nám po měsíci začala praskat. Jak tomu předejít? Pokládka venkovní dlažby není levnou záležitostí, proto je dobré znát rozdíly dlažby a vědět, kam a kterou dlažbu mohu využít a nechat si položit. Za výběrem špatné dlažby často stojí snaha ušetřit peníze. Čím jsou totiž dlaždice nižší, tím jsou levnější. Naopak, čím jsou vyšší, tím jsou dražší. Jenže ty nízké a levné, také snesou podstatně menší zatížení. A na to spousta lidí zapomíná.

Při volbě výšky venkovní dlažby záleží především na umístění, kde budeme dlažbu realizovat a také na zátěži, které bude dlažba vystavena. Pokud tedy zvolíte příliš nízkou dlažbu a postavíte z ní třeba příjezdovou cestu, po pár přejetích autem budou dlaždice polámané. Na místo stylového příjezdu k domu vám pak zůstane před domem jen rozbitá plocha. Nezbude vám nic jiného, než nechat vše předělat a s tím jsou spojeny i další finanční výdaje. Při výběru dlažby proto musíte sáhnout po správné výšce dlaždic. Abyste ji mohli určit, zamyslete se nad tím, kam ji plánujete položit. Je rozdíl, jestli hledáte dlažbu pro:

1) Pro pouze pochozí plochy, jako jsou chodníčky, terasy nebo plochy kolem bazénu.
2) Pro místa, po kterých se chodí, ale někdy přes ně přejede i auto či motorka. Například cesty, dvorky a nádvoří.
3) Pro příjezdové cesty, parkovací stání a parkoviště.
4) Pro plochy, které musí snést zátěž velkých aut, nákladních aut a pracovních strojů.

Pro první případ, kdy plánujete realizovat pokládku venkovní dlažby na pochozí plochy, zápraží, terasy, cesty ke vchodovým dveřím či do okolí bazénu, je vhodné použít dlažbu o tloušťce kolem 4 cm. Tato varianta dlažby je nejjednodušší a nejlevnější. Vystačíte si s nízkými dlaždicemi. Jde o klasické terasové nebo zámkové dlažby.

Pro druhou variantu, kdy plánujete realizovat dlažbu pro občasný přejezd aut, volte vyšší venkovní dlažbu. Obvykle je vhodné využít dlažbu o tloušťce 6 cm. Jde o případ, kdy na dlažbě auta nebudu stát a je plánován opravdu pouze občasný přejezd. Tuto dlažbu je vhodné položit do betonového základu.

Dostáváme se ke třetí možnosti pokládky venkovní dlažby. Tou jsou příjezdové cesty, parkovací stání a velká parkoviště. Zde volte dlažbu o výšce nebo také můžeme říct tloušťce kolem 8 cm. I při častém využívání vám tato dlažba odolá zátěži a velké váze osobních aut. V tomto případě berte v úvahu i velikost dlaždic. Pokud budou velkorozměrové, budou náchylnější a může dojít snadněji k poškození. Takže pokud plánujete opravdu velké rozměry venkovní dlažby pro pokládku pro parkoviště, klidně volte tloušťku 12 cm.

V posledním bodě se zaměříme na tloušťku dlažby pro místa s velkým zatížením nákladních aut či těžkých pracovních strojů. Zde volte nejvyšší dlažbu, tj. 10 – 12 cm. Takto vysoká dlažba si s velkou vahou snadno poradí a zvládne i extrémní zatížení.

Pro stanovení správné výšky dlažby tedy platí přímá úměra. Čím vyšší zátěž, tím vyšší venkovní dlažba. Nevíte si stále rady? Potřebujete poradit s výběrem dlažby? Chcete si objednat naši práci – pokládku venkovní dlažby? Kontaktujte nás: TEL: 728 527 365. www.venkovnidlazby-grill.cz