Venkovní dlážděné plochy jsou přirozeně vystaveny povětrnostním vlivům a provozu užívání. Dochází u nich k běžnému opotřebení. Následná údržba vnějších ploch je velmi důležitá. Pojďte si přečíst pár chytrých rad.
• Venkovní dlážděné plochy jsou přirozeně vystaveny povětrnostním vlivům a provozu. Dochází u nich k běžnému opotřebení, ušpinění prachem, zanesení spár, spadanými listy, žvýkačkami atd. Následná údržba vnějších ploch je velmi jednoduchá. Spočívá pouze v běžném zametání, občasném čištění proudem vody a pravidelném sekání okolních trávníků.
• Působení povětrnostních vlivů vede časem k vytvoření patinovaného povrchu, který je charakteristický pro beton. Tzn.: že přibližuje vzhled betonu k přírodním materiálům.
• Čištění vodou lze zintenzivnit použitím teplé vody a měkkého kartáče nebo přídavkem saponátu. Nejvhodnější je však čištění pomocí vysokotlakého vodního agregátu. Pro důkladné čištění si můžete vybrat i některý z přípravků čisticích prostředků.
• Údržba dlažeb, které mají sametový povrch je velice snadná. Povrch těchto dlažeb je ošetřen pečetěním, které dlažbu spolehlivě chrání před většinou běžných skvrn. Povrch dlažby tak stačí očistit hadrem, vodou se saponátem a v případě starších skvrn popřípadě i kartáčem. I tyto plochy lze udržovat pomocí vysokotlakého čističe. Z povrchu s hedvábným lakem lze snadno odstranit i žvýkačky, pouze je nutné zabránit poškození povrchu benzínem či metylalkoholem, nebo ostrými předměty.
• Venkovní dlažba je v letním období vystavena hlavně slunečnímu záření.
• V letním období je možné k údržbě povrchu dlážděných ploch přistupovat jako při standardní údržbě.
• Zametání prachu, kamínků či listí.
• Využití vysokotlakých čističů „wapky" na vyčištění vydlážděné plochy.
• Na intenzivnější úklid lze využít kartáčů a saponátů.
• Venkovní dlažba je v zimním období vystavena především sněhové pokrývce.
• V zimním období je třeba k údržbě povrchu dlážděných ploch, resp. k odklízení sněhu, použít mechanizaci, která nepoškodí povrch dlažby, tj. plastové zametací kartáče a shrnovací zařízení opatřené plastovou hranou.
• Při posypu, vybíráme posypové materiály čisté, ze kterých se nevyplavují nečistoty a nezpůsobují skvrny na povrchu dlažby.
• Betonové dlažby jsou odolné proti přímému působení chemických rozmrazovacích látek, a proto mohou být v zimním období tyto látky na dlážděné kryty aplikovány. Musí být však dodrženy nejvyšší přípustné dávky rozmrazovacích látek na plošnou jednotku krytu.
Zámková dlažba patří k nejsnáze udržovatelným povrchům. Velmi dobře odolává působení povětrnostních vlivů, jako jsou výkyvy teplot a všechny druhy srážek. Je pevná, velmi dobře drží tvar i při relativně vysokém zatížení a i samotný povrch se obvykle dobře udržuje.
Plošná dlažba je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších druhů dlažeb. Vyrábí se ve čtvercovém či obdélníkovém tvaru a je určena především pro pěší komunikace, jako jsou nejrůznější chodníky, pěší zóny, nástupiště, restaurační zahrádky a parky, ale i terasy, okolí bazénů a dokonce i cyklistické stezky či ploché střechy staveb. Vyniká vysokou pevností, mrazuvzdorností, odolností proti působení vody, dlouhou životností a snadnou pokládkou i opravitelností.
Betonové plochy se používají jako efektní estetický prvek především na zahradách. Plní ale také praktickou funkci. Jejich pomocí lze překonat výškové rozdíly, a to buď vytvářením stupňů teras, anebo stavbou opěrných zídek.
Kamenné povrchy dlažeb čerpají inspiraci v tradičních dlažebních materiálech, takže povrch zpevněné plochy vypadá jako mozaika z přírodního pískovce, břidlice nebo cihel, jako velké skládané kameny nebo třeba dřevěná desková podlaha.
V současné době lze využít i mnoho firem, které samotné čištění venkovních dlažeb a povrchů provádějí. Využívají moderní technologie čištění a kvalitní prostředky na čištění. Náš názor je ale ten, že venkovní dlažbu si zajisté zvládne každý udržovat sám. Odvádíme kvalitní práci po celých jižních Čechách. www.venkovnidlazby-grill.cz
© Copyright 2019 Miroslav Grill