Cihly jako venkovní dlažba

Věděli jste o tom, že mohou být cihly položeny jako dlažba? Dokonce ani nemusí být nové, ale lze využít cihly již použité. Průmyslově či ručně vyráběná cihelná dlažba se tak začíná stále častěji objevovat i u novostaveb.
Venkovní dlažba z cihel je tradičním prvkem především pro venkovské objekty, chaty a chalupy, ale v současné době se její využití rozšiřuje i na zahrady moderních rodinných domů jako chodníky, vjezdy ke garážím, parkovací plochy či terasy.

Kde je nutná pokládka nových cihel a kam lze položit cihly použité?
Cihelná dlažba z nových cihel, často nazývaných klinkery, se používá na realizaci venkovních nezakrytých ploch, jako jsou chodníky, venkovní schodiště, vjezdy či terasy a dále se používá na realizaci veřejných ploch, také pro chodníky, náměstí, pěší zóny, cyklistické stezky, parkovací plochy, ale i v zahradách a parcích. Obyčejné stavební cihly, vhodné jako zdicí materiál, raději na venkovní dlažbu nepoužíváme. Jsou hodně nasákavé, nemají potřebnou odolnost vůči klimatickým podmínkám a neosvědčily by se na více zatěžovaných místech. Pro tyto venkovní nezakrytá místa používáme klinkery, které mají cihelný střep zušlechtěn do takové míry, aby dokázal odolat celoročním klimatickým podmínkám bez poškození.
Naopak cihly již použité například z bouraček či ze staré stodoly, které dříve sloužily jako zdící materiál, najdou své uplatnění na zakrytých místech, jako jsou pergoly, zimní zahrady a veškeré interiéry.
Aby však cihelná dlažba plnila dobře svou funkci, je nutná její bezchybná pokládka.

Jaké jsou možnosti pokládky venkovní cihelné dlažby?
Cihelnou venkovní dlažbu lze pokládat na sucho do písečného lože, do maltového lože i do tenkovrstvé lepicí malty. Způsob její pokládky je závislý na místě, kde ji chceme pokládat, druhu a rovinatosti povrchu. Současně ji lze při pokládce klást do různých typů vazeb tak, abychom vytvořili určité obrazce.

1111.png

Vazby různých způsobů pokládky venkovní cihelné dlažby:
A – Běhounová vazba
B – Tříčtvrteční vazba
C – Vazba rybí kost
D – Bloková vazba složena z 8 cihel, které mění směr
E – Bloková vazba složena ze 2 cihel, které mění směr
F – Bloková vazba se středovou cihlou
G – Diagonální vazba
H – Lineární vazba

Způsob vazby můžete volit podle svého vkusu, ale zejména s ohledem na zatížení budované dlažby. Na běžné komunikace je například vhodná běhounová vazba. Pro cesty se stoupáním a více zatěžovaná místa, například vjezdy do garáží, se hodí třeba vazba rybí kost, která je velmi stabilní díky rovnoměrnému rozdělení délek spár.

Na co si dát pozor při výběru cihelné venkovní dlažby?
Cihelná venkovní dlažba klinker je kvalitní a odolná vůči mechanickému poškození. Dále také dobře odolává tlaku, vlhkosti a je barevně stálá. Je nabízena v široké barevné škále od světlé okrové, přes tmavě šedou až po červenou a hnědou.
Při výběru cihlové venkovní dlažby rozhodně není nejdůležitější nízká cena. Podstatné je hlavně plnění praktických požadavků při používání dlažby (účel, životnost, bezpečnost, nehlučnost atd.) a zároveň její estetické a harmonické začlenění do prostředí.

Zaujala Vás venkovní cihelná dlažba? Máte zájem o pokládku venkovní dlažby? Pak se nám ozvěte a domluvte si s námi konkrétní termín. Se vším Vám rádi poradíme. Nabízíme profesionální a kvalitní práci, díky letitým zkušenostem z Německa. Realizujeme kamenické a dlaždičské práce v rámci jižních Čech. Tel: 728 527 365 www.venkovnidlazby-grill.cz

1.PNG